Kingspan QuadCore KS1000RW Insulated Roof Panel Anthracite Grey - 3000mm x 1000mm x 80mm
Code:
KS1000RW-3000-80
Brand:
Earn points
SUPER Rewards Earn points and build more across our SUPERSTORES!
Find out more
Oops! Please select from the options
PayPal
Learn more
Est. Delivery: 20-30 Working Days
Shipping costs displayed in basket.
We can let you know when this product is back in stock.
This product is proving to be very popular and has unfortunately sold out.
Enter your email below and we'll notify you as soon as this product is back in stock:
For delivery Monday, May 18th - order in:
days hrs mins secs
View Transport Policy
Create a wishlist
"Great service at a good price"
Simon Robshaw
Description
Designed for pitched roofs with a slope of 4° or more after deflection, this panel is quick and easy to install, reducing labor time and costs. Available in 3000mm x 1000mm, it's highly adaptable to different roofing needs. The simple installation process of this roof panel offers an efficient and convenient solution for your project.
Features & Benefits: Kingspan QuadCore KS1000RW Insulated Roof Panel Anthracite Grey - 3000mm x 1000mm x 80mm
  • QuadCore insulation ensures excellent thermal efficiency
  • Suitable for pitched roofs (4°+), quick and easy installation
  • Sleek Anthracite Grey finish for a modern, premium look
  • 80mm thickness
Dimensions
Length
3000mm
Depth
80mm
Width
1000mm
Details
Thickness
80mm
Thermal Conductivity
0.018 W/mK
Application
Pitched Roofing
Material
Metal
Colour
Anthracite Grey
Minimum Pitch
4 Degrees
Questions & Answers
There are currently no questions for this product.
Have a question about this product?
loading...
Product Enquiry Form